
TIPY PRO MAXIMÁLNÍ EFEKTIVITU
Práce na svém těle není jen o tom posbírat dostatek informací. Konec konců, těch je na internetu mnoho. Důležité je ucelit do jednoho funkčního systému, který by pro vás měl být dlouhodobě udržitelný. Práce na sobě začíná ve vaší hlavě a vy musíte uvěřit tomu, že si zasloužíte cítit se ve svém těle dobře. Je normální mít své tělo rád, cítit dostatek energie a bez problému udýchat každodenní činnosti včetně dobíhání tramvaje. Nyní stojíte před rozhodnutím tohle vše získat zpět, pokud vám to v poslední době chybělo.
1. Rozhodněte se změnit svůj životní styl

Správné stravování ve skutečnosti nezavání žádnou drsnou dietou. Skutečně vám stačí stravovat se dostatečně a chutně, aby vaše mysl netoužila po průmyslově zpracovávaných (ne)dobrotách. Samozřejmě máte-li teď nějaké návyky, jako například dortík ke kafi po obědě, pár týdnů vám potrvá jeho úplné odbourání. Věřte si ale, že to zvládnete. Ve vašem rozhodnutí změnit svůj životní styl tkví základ úspěchu.
Nemusí se jednat o razantní změny, kdy odříznete přátele a vše, co jste měli doteď rádi, a zavřete se do pokoje s trenažérem a krabicí salátu. Váš nový jídelníček obsahuje zcela normální potraviny a při troše vůle je slučitelný se životem. Moje rada tedy zní - nedržte dietu, změňte životní styl.
2. Nic si nezakazujte

Když držíte dietu, tak spoustu potravin jíst nesmíte. Vy ale nedržíte dietu, a tak si zkrátka pouze plánujete, kdy jaké potraviny budete jíst. Není to tak, že už nikdy si nedáte medovník. Jen si ho naplánujete tak, abyste ho měli například jen jednou měsíčně. Stejně, kdo z vás ho jí každý den? A opravdu se cítíte dobře poté, co sníte nějaký junk food? V kombinaci s nespokojeností se svým tělem to za to tuplem nestojí.
Neexistuje nic, co byste nesměli. Vydržet pár týdnů a naplánujte si jídlo, které si opravdu užijete, ale je v rozporu s pravidly zdravého životního stylu. Konec konců, zdravý životní styl by se měl vyhýbat extrémům. Proto nechoďte ode zdi ke zdi. Nepadejte do období, kdy vůbec nefiltrujete, co jíte a období, kdy si zakazujete téměř vše. Prostě jen 90 % času jezte podle daných zásad a zbytek času hřešte tak, ať to za to stojí a ne jen proto, že jste byli líní si uvařit.
3. Nelitujte se

Mám moc dětí, moc práce, špatnou genetiku a šéf byl na mě v práci zlý. Upřímně, je obdivuhodné, jakou nálož povinností jsou mnozí z vás denně schopni zvládnout. A já přece dobře chápu, že by bylo mnohem jednodušší to večer vzdát, nedělat se s nějakým jídlem a prostě si jen objednat curry. Jakmile se však začnete litovat a smiřovat se s tím, že vzhledem ke všem okolnostem se prostě nemůžete stravovat tak, abyste se cítili dobře, tak jste v danou chvíli prohráli. Bohužel vám ale takový večer energii nedobije, ani dané jídlo vám na životní síle nepřidá. Naopak vás tato lítost a apatie zatluče ještě víc do země.
Když dlouhodobě chcete něco změnit, ale nemůžete se k tomu odhodlat, přichází frustrace. Ta vám dlouhodobě bere energii. Pokud ale začnete dotahovat věci, které jste zamýšleli a vydáte se k cílům, které jste si dali, pak vás zaplaví vlna zcela nové energie. Frustrace začne mizet a naopak si začnete věřit, že dokážete cokoli. Nám nejde jen o shazování tuků a nabírání svalů. Nám jde o to mít víc energie a být se sebou spokojeni. Cesta k výsledkům nikdy nevede přes sebelítost. Až se budete chtít litovat, že si teď ani to večerní víno nedáte, protože na sobě pracujete, tak si uvědomte, že jste na cestě, která je důležitá pro váš seberozvoj. Nenechte se strhnout emocemi jednoho okamžiku, abyste pak vzdali veškeré budoucí snažení. Když už vyhodnotíte, že vám v danou chvíli tato sklenička přinese užitek, tak si ji dejte a nic si nevyčítejte. Ráno pak zas najedete na svou cestu, jako by se nechumelilo.
4. Buďte k sobě upřímní

Já vlastně ani nejím tak špatně, docela často si dělám saláty a chodím na spinning. Buďte ale k sobě upřímní. Vnímáte i ty špatné věci, které sníte hodinu po salátu, protože vás honí mlsná? Nebo se víc soustředíte na ta zdravá jídla a veškeré svoje prohřešky vytěsňujete? Jak pravidelně cvičíte? Každý říká, že sportuje. Pro efektivní progres ale musíte cvičit alespoň 2-3x týdně.
Nejlépe uděláte, když si budete aspoň týden zaznamenávat na papír nebo do wordu, co a v jakém množství jíte. Do této tabulky zaznamenávejte i četnost tréninků. Buďte ale k sobě upřímní. Samozřejmě, že si vnitřně obhájíme tu tyčinku po obědě, protože jsme přece tak dlouho venčili psy, a tak si to třeba zapíšeme jen maličkým písmem nebo vůbec. Ale tohle není ta úctyhodná cesta, na které si zasloužíme vidět výsledky. Když zhřešíte, upřímně to zapište. Už nejsme malí děti, abychom k tomu připojovali všechny ty příhody, co se nám za den staly, a donutily nás ten kus dortu sníst. Hájíte se jen sami před sebou a nakonec i vy budete svým soudcem, až po měsících práce budete pyšní na svoje výsledky a nebo naopak ze sebe budete zklamaní.
5. Nemějte nerealistická očekávání

A teď tři měsíce nebudu jíst žádné sacharidy, zhubnu 25 kilo a oblíknu si tyto XS plavky, které jsem si teď koupila jako motivaci před 15 lety. Neříkám vám, ať si nedáváte cíl. Jde o to, že když vystřelíte moc vysoko, všechny výsledky pod tím vás budou demotivovat. Zaprvé si opravdu nemusíte ordinovat dietu, která je přísnější než dieta fitness závodníků. To už je možná spíš nějaké podvědomé sebe trestání, to nepotřebujeme. Zadruhé nevymýšlejte si nějaká čísla. Je tam spousta proměnných a vy nevíte, jak rychle budete hubnout. Rozdělte to třeba na několik cílů, než abyste měli jeden drastický. Pak zhubnete třeba jen 20 kg místo 25 kg a budete z toho zklamaní? Ale pravděpodobnější je, že zhubnete první měsíc třeba jen 1,5 kg a v kontextu těch 25 kg se vám to bude zdát jako nedostačující výsledek. Pak může přijít těžká demotivace a pocit selhání. Přitom je nejlepší si prostě užívat cestu, jen koutkem oka sledovat její efektivitu (abyste nedělali nějaké chyby, kvůli kterým budete úplně stát na místě) a pak se těšili z postupných výsledků. Ne nadarmo se říká, že cesta je cíl.